Jak jeść, żeby nie przytyć?

Jedz Smacznie, Żyj Zdrowo, Schudnij (jeśli chcesz)

Catering dietetyczny

ZIELONY PUZZEL

Po pierwsze: odpowiednia liczba kalorii.

Ilość jedzenia powinna zależeć od płci, wieku, trybu życia jak również od Twoich planów dietetycznych! 

Decydując się na samodzielne przygotowywanie posiłków, musisz liczyć się z koniecznością liczenia przyjmowanych kalorii. Każdy użyty przez Ciebie składnik spożywczy ma swoją wartość, przygotowany posiłek jest sumą wartości składników. Możesz skorzystać z darmowych narzędzi online które Ci w tym pomogą np TUTAJ

Zapotrzebowanie energetyczne organizmu zmniejsza się z wiekiem, trzeba więc mniej jeść. Dzięki dużej aktywności fizycznej, np. regularnemu uprawianiu sportu, można pozwolić sobie na zwiększenie kaloryczności jedzenia o wartość którą spalasz podczas treningu. Wysiłek fizyczny sprzyja odchudzaniu i pozwala uniknąć efektu jo-jo.

Sprawdź swoje zapotrzebowanie kaloryczne TUTAJ

Po drugie: różnorodność.

Kluczowa pozostaje jakość i różnorodność jedzenia. Prawidłowa dieta powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze (białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne) w ilości umożliwiającej utrzymanie planowanej masy ciała. Białka zawarte w nabiale,  chudym mięsie (niektórych warzywach) są niezbędnym składnikiem pożywienia, ponieważ zawartych w nim niektórych aminokwasów, tak jak i witamin, człowiek nie potrafi sam wyprodukować.

Warto jeść: warzywa, chude mięso, ryby, białko jaja, maślankę, mleko (o zawartości 0,5 proc. tłuszczu) i sery, w których zawartość tłuszczu jest mniejsza niż 30 proc.

Nie jedz: Przede wszystkim tłustych potraw! Smalcu, boczku, tłustych i smażonych mięs – czyli wysokokalorycznych tłuszczów zwierzęcych sprzyjających rozwojowi miażdżycy. Organizmowi wystarczą tłuszcze zawarte w oliwie, oleju, rybach i chudym mięsie. Warto ograniczyć słodzone napoje, białe pieczywo i ziemniaki, czyli produkty węglowodanowe o tzw. wysokim indeksie glikemicznym, szybko zwiększające stężenia cukru we krwi z następowym zwiększeniem stężenia insuliny, co sprzyja tyciu. Na co dzień wybieraj pokarmy o niskim indeksie glikemicznym, np. warzywa zielone, soję, soczewicę, groch, fasolę, owoce, chleb żytni pełnoziarnisty, dziki ryż, które zawierają wolno trawione węglowodany złożone i dużo błonnika. Odstaw cukier i wszelkiego rodzaju słodycze (także miód i dżem), ogranicz soki owocowe, zrezygnuj z kompotów oraz z alkoholu. 

Czytaj etykiety i składy produktów, dowiesz się z nich ile kalorii ma składnik/potrawa którą planujesz włączyć do swojego jadłospisu. Unikaj produktów zawierających sztuczne dodatki i cukier, zasada jest prosta “wszystkie E jest feee”;)

Po trzecie: regularność!

Regularność spożywania posiłków sprzyja odchudzaniu. W miarę możliwości, wyznacz sobie stałe godziny przyjmowania posiłków, możesz nawet w tym celu ustawić sobie przypomnienia np w telefonie.

Idealnie byłoby, gdyby udało Ci się spożywać 5 posiłków dziennie! Organizm inaczej reaguje, gdy taką samą dawkę kalorii dostaje w pięciu posiłkach, inaczej – gdy w jednym, zwłaszcza pod koniec dnia! Częstymi błędami są: rezygnacja ze śniadań, długie przerwy między posiłkami i jedzenie zbyt obfitych obiadokolacji.

Chcesz schudnąć? Musisz mniej jeść, a więcej się ruszać – nie ma innej rady. A ponieważ skłonność do tycia pozostaje na zawsze (a przy odchudzaniu nawet się nieco zwiększa), trzeba być przygotowanym nie na krótkotrwałe wyrzeczenia, tylko na dożywotnią zmianę dotychczasowego sposobu odżywiania. Najważniejsze, by ograniczyć ilość spożywanych kalorii, mniejsze znaczenie ma proporcja poszczególnych składników. Chociaż zmniejszyć kaloryczność diety można po prostu poprzez zmniejszenie dotychczas spożywanych porcji, lepiej wybierać większe porcje potraw niskokalorycznych niż małe – wysokokalorycznych. Dlaczego? To proste – duża porcja sałaty z pomidorami lepiej zapełni żołądek niż dwie kostki czekolady. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by raz na jakiś czas zamiast porcji niskokalorycznych warzyw zjeść kawałek czekolady. Należy jednak później to “odpokutować”, np. zwiększając aktywność fizyczną.

Dieta musi uwzględniać nasze upodobania, bo tylko wtedy uda się ją zaakceptować!

Jeśli nie chcesz martwić się co ugotować? Zamów Zestaw Testowy 5 Posiłków za jedyne 39zł.